Cikkek
Telekhatárok rendezése
Számos esetben szükség lehet a telekhatárok megváltoztatására. Ilyen esetek:
telek egyesítés: több telekből egy telek létrehozása telek felosztás: egy telekből több telek létrehozása telekhatár rendezés: két telek közös határának módosítása telekcsoport újraosztás: kettő vagy több telekből, eltérő számú, de egynél több telek kialakítása (pl. kettőből három, vagy háromból kettő) Fontosabb tudnivalók, folyamat A fenti eljárásokat gyűjtőnéven telekalakításnak hívjuk. Ezek bonyolult, hosszadalmas eljárások.
Elemzés A folyamatot mindenképpen elemzéssel kezdjük. Ennek során megvizsgáljuk, hogy a tervezett telekalakítás megfelel-e a Helyi Építési Szabályzat, illetve a Szabályozási Terv előírásainak.
Cikkek
Társasházak rendezése
Társasházak rendezésére két esetben lehet szükség:
új társasház alapítása esetén meglévő társasház módosítása Új társasház alapítás Az alapító okirat mellékletét képező, záradékolt, szintenkénti vektoros változási vázrajzot csak ingatlanrendező minősítéssel rendelkező földmérő mérnök készíthet. Az építész tervező által készített alaprajz erre alkalmatlan.
Meglévő társasház módosítása Erre akkor lehet szükség ha egy bejegyzett társasházi ingatlan alapterületében változás történt. Ebben az esetben csak a változással érintett teljes ingatlanokat kell feltüntetni a változási vázrajzon. Például ha egy szobát az egyik lakásból átcsatoltak a egy másik lakáshoz, akkor csak erről a kettőről kell változási vázrajzot készíteni, az összes többiről nem.
Cikkek
Épületek rendezése
Az új épületek esetén a használatbavételi engedély kiadásának feltétele az épületről készült záradékolt változási vázrajz feltöltése az Országos Építésügyi Nyilvántartásba (OÉNY).
Régi (2013 előtti) épületek esetén a használatbavételi (lakhatási) engedélyt kiadták a vázrajz nélkül is, azzal a kikötéssel, hogy a tulajdonos 30 napon belül nyújtson be záradékolt vázrajzot az ingatlanügyi hatósághoz (földhivatal).
Sokszor ez figyelmetlenségből elmaradt. Az épületet használatba vették, talán még gazdát is cserélt az idők folyamán.
A CSOK támogatással finanszírozni kívánt ingatlanok esetében a hitelintézet vizsgálja a természetbeni állapot és a tulajdoni lap és a térkép összhangját.